Túžite po niečom výnimočnom ?
Prinášam Vám recept na jahňacie ragú ako z domácej farmy.
Prečo jahňacie mäsko ? Patrí medzi najzdravší druh mäsa, vrátane diét a je vhodné aj pre malé deti. Obsahuje výrazne menej tuku a je plné vysoko kvalitných bielkovín, minerálnych látok, železa a zinku, podporuje imunitný systém. Mnohé výživové hodnoty má oveľa vyššie ako iné druhy mäsa.Pri výkrme oviec sa nepoužívajú hormóny na stimuláciu rastu, čo je ďalšie pozitívum.
POTREBUJEME:
♡ približne 1 kg jahňacieho alebo ovčieho mäsa,
♡ 3 stredné mrky,
♡ 2 menšie petržleny,
♡ 3 hrste fazuľových luskov,
♡ 1 veľká cibuľa,
♡ 1 väčší cesnak,
♡ 3 bobkové listy,
♡ červená paprika mletá (1 lyžica alebo podľa chuti),
♡ estragón (2 veľké lyžice alebo podľa chuti),
♡ 1 – 1,5 dcl rastlinná smotana (alebo klasická šľahačková smotana ak nemáte ťažkosti s trávením, mliečne výrobky ťažko trávia v kombinácii s mäsom),
Na marinádu (môžete vynechať, ale mäsko po marináde je lepšie a jemnejšie):
♡ 3 väčšie cesnaky,
♡ ¾ dcl – 1 dcl panenského olivového oleja,
♡ rozmarín (1 lyžica alebo podľa chuti),
♡ soľ (1 lyžica alebo podľa chuti).
POSTUP:
♡ Marinovanie: Mäso pokrájame na kocky. Pridáme olivový olej, nadrobno nakrájaný alebo pretlačný cesnak, rozmarín a soľ. Všetko dobre spolu zmiešame, prikryjeme a uložíme do chladničky min. na noc.
♡ Na cibuli a troche oleja orestujeme mäso, pridáme nadrobno nakrájanú alebo nasekanú mrkvu , petržlen a cesnak. Krátko orestujeme a osolíme. Zalejeme vodou, podľa hustoty, ktorú chceme a dusíme.
♡ Pridáme bobkový list a trochu rozmarínu. Priebežne odporúčam ochutnať, každý má rad inak chuť korenín a bylín.
♡ V polovici alebo ku koncu varenia pridáme fazuľové lusky (podľa toho aký druh luskov máme a koľko sa potrebujú variť) a červenú papriku.
♡ Na záver pridáme smotanu a estragón. (Používam rastlinnú smotanu kvôli ľahšiemu tráveniu, napríklad ovsenú alebo sójovú z kvalitných zdrojov) Necháme prevrieť a odstavíme.
Prajem dobrú a výnimočnú chuť.
Aké sú ďalšie výhody jahňacieho a ovčieho mäska ?
Prirodzená potrava
Jahňatá žijú na rozľahlých pastvinách, kde majú dostatok pohybu a celoročne zelenú trávu. Nedostávajú od chovateľov antibiotiká, rastové hormóny, suplementy alebo geneticky modifikované príkrmy.
Bielkoviny
Jahňacie mäso je skvelým zdrojom vysoko kvalitných bielkovín. Proteíny v organizme plnia okrem stavebných taktiež katalytické, regulačné, obranné, transportné a zásobné funkcie.
Vitamíny B
Jahňacie mäso je výborným zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré sú základom metabolických procesov. Mäso z jahniat dokáže pokryť až 100 % odporúčaného denného príjmu vitamínu B12. Veľkým prínosom je aj obsah tiamínu (B1) pôsobiaceho priaznivo na nervový systém a proti únave.
Zinok
V jahňacom mäse sa vyskytuje zinok v ľahšie vstrebateľnej forme pre ľudské telo. Zinok má význam pre rast a hojenie. Priemerná porcia jahňacieho mäsa obsahuje až 45 % odporúčanej dennej dávky.
Železo
Taktiež železo je v ľahko vstrebateľnej forme pre naše telo. Železo v strave je dôležité pre tvorbu červených krviniek.
Meď, horčík a selén
Nízky obsah tuku
Nenasýtené mastné kyseliny
Polovicu tuku v jahňacom mäse tvoria nenasýtené mastné kyseliny (väčšinou mononenasýtené), ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus. Okrem iného pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu v krvi. Sú bežnou súčasťou zdravej diéty.
Pomáham všetkým tým, ktorí chcú mať zdravý, spokojný, plnohodnotný život, bez zbytočných liekov, bolesti a chcú byť slobodní od chorôb.
Inšpirujem ľudí znovu získať a udržať si zdravie, spoznať skutočnú príčinu svojich chorôb a odstrániť ich spôsobom bez negatívnych vedľajších účinkov.
Môj príbeh si prečítajte tu.https://www.zdravievzivote.sk/moj-pribeh/